Xi Jinping Mao 2.0

In Z życia Sarmatii... by Sarmata

Na pierwszej kwaterze otwartej K! Sarmatia w roku 2017 swój wykład pt. „Xi Jinping Mao 2.0?” wygłosił prof. dr hab. Bogdan Góralczyk.
Profesor zaczął od wyjaśnienia jaką oficjalną nazwę nosi aktualny ustrój Chin i na czym w rzeczywistości polega. Następnie omówił specyfikę chińskiego socjalizmu. W kolejnym punkcie opisał zebranym sytuację Państwa Środka w przededniu reform. Poznaliśmy szczegóły reform przeprowadzonych przez Deng Xiaopinga, a także zostaliśmy zaznajomieni z przedstawicielami kolejnych generacji chińskich przywódców.


Podczas omawiania przemian w Chinach nie sposób było pominąć masakry na placu Tiananmen.
Zmiany gospodarcze stanowiły katalizator zmian mentalnych. Chiny postanowiły otworzyć się na świat. Jak to określił Prelegent, decydenci chińscy są zwolennikami elastycznego dostosowywania się do zmiennych warunków mając za cel przede wszystkim rozwój swojego państwa w myśl powiedzenia – „Nie ważne czy kot jest biały czy czarny, ważne, aby łapał myszy.”.
W kolejnej części wykładu omówiona została struktura władzy w Chinach. Przedstawione zostały tajniki chińskiej merytokracji.
Chiny mają obecnie 3 biliony dolarów USA rezerw walutowych. Natomiast w 2009 roku wyprzedziły Niemcy w rankingu największych eksporterów na świecie. Jest zaś dopiero początek ich walki o dominację.
Przybyli goście zadawali pytania między innymi o szanse dotyczące współpracy polsko-chińskiej, zagrożenia dla USA wynikające z rozwoju Chin oraz o aspiracje Chin na arenie międzynarodowej.


Spotkanie pozwoliło nam lepiej zrozumieć chińską politykę rozwoju i mechanizmy tak różne od europejskich. Z pewnością wykład prof. dr hab. Bogdana Góralczyka przyczyni się do wzmożenia zainteresowania chińską specyfiką wśród zgromadzonych słuchaczy