Dwa milenia temu, gdy o kolei żelaznej jeszcze nie śniono, dwie cesarskie stolice – Xi’an i Konstantynopol – łączyła niezwykle długa nić zwana Szlakiem Jedwabnym. W 2013 roku prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział wskrzeszenie pradawnej handlowej rzeki, której nurt tym razem ma zostać skierowany do Polski. Czy plany współpracy Rzeczpospolitej Polskiej i tak zwanego Państwa Środka doprowadzą do iście bizantyńskiego rozkwitu Europy Środkowowschodniej? Jaki wpływ na losy porozumienia wywrze wizyta prezydenta Xi Jinpinga w Polsce? Czy autorytet przywódcy ugruntuje na dobre chińskie interesy na Polskiej ziemi? Czy Nowy Jedwabny Szlak zachwieje równowagą siły w rejonie Azji Środkowej, a jeśli tak, to w jakim stopniu zmieni on zasady przedłużającej się Wielkiej Gry rozgrywanej między Stanami Zjednoczonymi, Rosją, a Chinami? Jak wielki udział i jak obfite korzyści uzyska Polska ze współpracy w tworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą panowie: doktor Michał Lubina, Jacek Bartosiak oraz Radosław Pyffel.
Jacek Bartosiak
Ekspert od spraw geopolityki i strategii, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat i partner zarządzający w kancelarii adwokackiej zajmującej sie obsługą biznesu. Współpracuje na stałe z miesięcznikiem „Nowa Konfederacja”, jest członkiem Rady Budowy Okrętów, współpracownikiem amerykańskich ośrodków analitycznych zajmujących się geopolityką, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłości i przyszłych zamówień wojskowych. Zajmuje się analityką związaną z bezpieczeństwem narodowym oraz sprawami międzynarodowymi; na powyższe tematy publikuje i wypowiada się w mediach. W szczególności interesuje się polityką bezpieczeństwa USA oraz rywalizacji największych mocarstw, w tym kwestiami bezpieczeństwa na Zachodnim Pacyfiku i w Azji.
dr Michał Lubina
Asystent w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, dr nauk społecznych w zakresie nauk o polityce UJ, magister rosjoznawstwa i studiów dalekowschodnich UJ. Zajmuje się współczesną Birmą, stosunkami rosyjsko-chińskimi oraz zagadnieniami koreańskimi. Autor kilku książek, m.in. pierwszej w Polsce historii Birmy oraz licznych artykułów
Radosław Pyffel
Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pracownik naukowy i wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu oraz Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie.Znawca kultury Chin. Konsultant i autor szkoleń do spraw rynku chińskiego. Przebywał ponad 4 lata w Chinach i na Tajwanie. Ekspert do spraw Azji w Instytucie Globalizacji w Gliwicach oraz w Instytucie Sobieskiego. Prezes Centrum Studiów Polska Azja. Autor kilku książek o Chinach oraz ponad stu artykułów w polskiej prasie poświęconych Chinom i Azji.