Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017

In Z życia Sarmatii... by Sarmatia

1 marca w ramach obchodów Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, sztandar Korporacji Akademickiej Sarmatia zabarwił swoją obecnością dziedziniec Muzeum Żołnierzy Wyklętych znajdującego się w budynku aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie. Nasza obecność jako współorganizatora obchodów w tym miejscu stała się nie tylko tradycją ale również wyrazem obywatelskiej aktywności i społecznego charakteru uroczystości.
Nazwiska członków polskich korporacji akademickich walczących o koronną cnotę obywateli i obywatelstwa Rzeczypospolitej – wolność – prześladowanych, torturowanych, mordowanych przez zbrodniczych funkcjonariuszy NKWD i UB, wyczytane w Apelu Pamięci Korporantów Niezłomnych przez Prezesa Związku Filistrów Polskich Korporacji Akademickich, odbiły się echem od murów Aresztu, aby zadźwięczeć w sercach obecnych. Niech owo dźwięczenie nie ustaje, niechaj się w nie wsłuchają politycy, wojskowi, funkcjonariusze, obywatele. Wsłuchujmy się jak w jednoczącą melodię boskiego instrumentu, bo wobec siebie i wobec losów nam pisanych jesteśmy dziedzicami ofiary Niezłomnych – jesteśmy jednym narodem Rzeczypospolitej.
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą rodaków torturowanych i zamęczonych przez NKWD i UB za świętą sprawę wolności złożyli Comiliton Prezes K! Sarmatia Mateusz Szubert, Filister Przemysław Oborski (K! Sarmatia) oraz Comiliton Wiceprezes K! Aquilonia Jarosław Romaniuk.
Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe warszawskich korporacji akademickich K!
Arkonia, K! Sarmatia, K! Respulica.
Wieczorem delegacja Korporacji Sarmatia złożyła wiązankę kwiatów w trakcie obchodów centralnych przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w Katedrze Św. Jana.

Cześć Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
Cześć Pamięci Korporantów Niezłomnych,
Chwała Bohaterom!