Przedświąteczny wykład fuksowski

In Z życia Sarmatii... by Sarmata

Na zakończenie roku 2017 Fuks Bartek wygłosił wykład o drukowaniu 3D. Na początku przedstawiony został związek mechatroniki z tą techniką. Następnie prelegent omówił zasadę działania drukowania przestrzennego oraz jego popularne metody: stereolitografię, SLS oraz FDM.


Podczas wystąpienia zostały zademonstrowane zdjęcia oraz filmy ilustrujące sam proces. Mieliśmy również okazję oglądać przedmioty, które zostały stworzone przez Fuksa Bartka przy użyciu domowej drukarki 3D. Jak się okazało jej koszt nie jest zbyt wygórowany. Przy wszystkich swoich zaletach drukowanie 3D ma również i wady. Z jednej strony technika ta pozwala tanio tworzyć prototypy służące między innymi do diagnostyki medycznej lub transplantologii. Z drugiej zaś sam proces drukowania jest czasochłonny, a niektóre materiały są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne podczas procesu drukowania. W związku z czym bardzo ważne jest zachowanie stałej temperatury otoczenia, w którym przebiega proces wytwarzania.


Sarmaci pozostali w stanie zadziwienia jak wiele różnych rzeczy, nie wyłączając części do samych drukarek 3D można stworzyć dzięki temu rozwiązaniu.