Fotonika i pierwszy polski satelita PW-Sat

In Z życia Sarmatii... by Sarmatia

Za nami dwa kolejne wykłady autorstwa naszych fuksów. Pierwszy poświęcony był zagadnieniom fotoniki, czyli gałęzi nauki łączącej dokonania optyki, elektroniki i informatyki w celu opracowywania technik i urządzeń wykorzystujących promieniowanie elektromagnetyczne do przenoszenia i przetwarzania informacji.

Dla niewtajemniczonych możemy dodać, że chodzi między innymi o lasery, światłowody i całą masę rozwiązań bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie otaczającego nas świata.

Drugi, o frapującym tytule „Tajemnice PW Sat”, poświęcony pierwszemu polskiemu satelicie, zaprezentowany był przez kolegę, który przygotował oprogramowanie stacji naziemnej, która komunikowała się z satelitą.

Fascynująca opowieść o studenckim projekcie, zmaganiach z technologicznymi i organizacyjnymi problemami i sukcesie jakim było udane wprowadzenie na orbitę Ziemi pierwszego polskiego satelity przez studentów Politechniki Warszawskiej. Do tego liczne zdjęcia z wyprawy do kosmodromu w Gujanie Francuskiej, z którego wystrzelono satelitę oraz bonus w postaci drinków z oryginalnego gujańskiego rumu. Jednym słowem przyjemne z pożytecznym!